Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Ośrodek Pomocy Społecznej Kalisz Pomorski

Wsparcie podmiotów ekonomii społecznej - Spółdzielnii Socjalnych oraz CIS-ów i KIS-ów

Będą pieniądze na pożyczki dla ekonomii społecznej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisało umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jej przedmiotem jest dofinansowanie pożyczek dla podmiotów ekonomii społecznej. W imieniu ministerstwa 25 kwietnia umowę podpisała podsekretarz stanu Renata Szczęch, zaś w imieniu banku wiceprezes Włodzimierz Kocon i dyrektor zarządzająca Patrycja Wolińska-Bartkiewicz. Umowa opiewa na kwotę 158,9 mln zł.

Z pożyczek będą mogły skorzystać przedsiębiorstwa społeczne, podmioty, realizujące usługi reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, organizacje pozarządowe i podmioty sfery gospodarczej utworzone w związku z realizacją celu społecznego.

Przewidziano dwa rodzaje pożyczek: do 100 tys. zł na start przedsiębiorstwa i do 500 tys. zł na jego rozwój. Program wystartuje 30 kwietnia br. 

Idea ekonomii społecznej wpisuje się w misję Ministerstwa w sposób wielowymiarowy. Wpływa ona na zwiększanie zatrudnienia, integrację społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, budowanie kapitału ludzkiego. Wspiera politykę rodzinną w zakresie opieki nad dziećmi i odpowiada na problem starzejącego się społeczeństwa. 

Dokumentem integrującym polityki publiczne na rzecz rozwoju ekonomii społecznej na poziomie kraju oraz regionów jest Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej. Zakłada on m.in. powstanie i utrzymanie miejsc pracy, poprzez wdrożenie instrumentów zwrotnego wsparcia finansowego na poziomie krajowym. Jest to szczególnie istotne, gdyż podmioty ekonomii społecznej bardzo potrzebują środków na finansowaniu rozwoju, mając równocześnie duże kłopoty z ich zdobyciem. 

Funkcjonujący obecnie w Polsce system doręczeniowo - gwarancyjny, który mógłby stanowić ułatwienie w dostępie do finansowania podmiotów ekonomii społecznej nie uwzględnia specyfiki ich funkcjonowania – to jest prymatu celu społecznego nad ekonomicznym.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Seweryn Szymczyk 27-04-2016 07:34
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 27-04-2016
Ostatnia aktualizacja: - 27-04-2016 07:34