Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Ośrodek Pomocy Społecznej Kalisz Pomorski

Informacje ogólne

Druki wniosków o przyznanie Karty Dużej Rodziny należy pobrać w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kaliszu Pomorskim, przy ul. Mickiewicza 51 pokój nr 6 lub na stronie internetowej w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Rodzinnej: (https://www.gov.pl/web/rodzina/dokumenty-potrzebne-do-zlozenia-wniosku)

Wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami należy złożyć w danym Ośrodku od poniedziałku do piątku w godzinach 700 - 1500, w pokoju nr 6.

Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek, które oferowane są zarówno przez instytucje państwowe, jak i firmy prywatne. Lista miejsc i wysokość zniżek dostępna jest na stronie www.rodzina.gov.pl. Program ma charakter ogólnopolski, a Karta Dużej Rodziny przyznawana jest rodzinie, która utrzymuje przynajmniej trójkę dzieci. Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Karta przyznawana jest każdemu członkowi rodziny. Dochód rodziny nie jest kryterium przyznania karty. Karta wydawana jest bezpłatnie.

Pracownik odpowiedzialny za obsługę wniosków weryfikuje zawarte w nim dane a następnie w systemie teleinformatycznym wysyła informacje do podmiotu odpowiedzialnego za wydruk i personalizację kart. Spersonalizowane karty przesyłane są do Ośrodka Pomocy Społecznej, a o ich odbiorze zainteresowany członek rodziny informowany jest przez urzędnika.

Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, przez którą rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:

  1. w wieku do ukończenia 18. roku życia;

  2. w wieku do 25. roku życia – w przypadku gdy dziecko uczy się w:

  • szkole – do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego,

  • szkole wyższej – do końca roku akademickiego, w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie ze złożonym oświadczeniem;

  1. bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Od dnia 1 stycznia 2019 r. o przyznanie Karty Dużej Rodziny mogą ubiegać się nie tylko członkowie rodzin, w których w chwili składania wniosku co najmniej troje dzieci spełnia warunki ustawy, ale również rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku.

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2017 r., poz. 1832)

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Seweryn Szymczyk 21-01-2015 13:25
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 21-01-2015
Ostatnia aktualizacja: Seweryn Szymczyk 02-01-2019 09:35